YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN LEAGUE OF LEGENDS #3

Bu yazımda oyun içi avantaj kazanmanın yolları inhibitörler, vadinin alameti ve ejderhalardan bahsedeceğim.

Oyunun genel olarak mükemmel bir takım kombinasyonu yoktur. Yine de olabilecek ideal takım için benim açımdan öncelikle takımda olması gereken roller öncü bir tank, burst ap(ani yüksek büyü hasarına sahip karakter) veya suikastçı, adc, en az adc kadar tehlikeli kirilgan olmayan bir karakter, adcye gereken pozisyonu sağlayabilecek bir support. Örnek bir takım söylemem gerekirse solo Maokai, jungle Vi, mid syndra, adc jinx, support Janna.

Oyunda avantaj kazanmanın çok yolu vardır. En bilindiklerinden başlayalım.

İnhibitörler: Her takımda 3 adet bulunur. Önden geriye doğru 3. Kulenin arkasındadır. 3 inhibitörde aktifken kuleler yıkılsa dahi nexusa vurulamaz. İnhibitör yıkıldığı takdirde olduğu koridora gelen minyon dalgalarına bir adet süper minyon eklenir. Süper minyonlar yüksek hasara, savunmaya ve cana sahiptir. Kule yıkmada koç başı olarak görev yapar. İnhibitörlerin üçüde yıkık durumdaysa her koridorda minyon dalgalarına 2 adet süper minyon eklenir. Erken safhalarda bu baskıyı durdurmak çok zordur. Oyuncular akıllıca oynayıp inhibitörleri ayakta tutmalıdır.Element ejderhaları ve kadim ejderha: Oyunumuzda haritanın alt koridor ile orta koridoru arasında ejderhaların belirdiği bir alan vardır. Beş çeşit ejderha bu bölgede belirir. Dağ ejderhası, ateş ejderhası, su ejderhası, hava ejderhası ve kadim ejderha oyunumuzdaki ejderha çeşitleridir. Element ejderhaları oyunun dakika 2:20 de çıkar ve katledildiğinde her biri kendine özgü kalıcı güçlendirmeler sağlar. Oyunun erken safhalarında bu ejderler hayati önem sağlayabilir. 35. Dakikada beliren kadim ejderha oyundaki en güçlü 2. yaratığıdır. Ayrıca verdiği güçlendirme belirli bir süreliğine daha önce katledilip elde edilen güçlendirmeler ikiye katlanır ayrıca düz vuruş ve yetenekler hedefi tutuşturur. Kadim ejderha çıkarken hali hazırda  bulunan ejder anında diskalifiye olur. Çatışma olduğunda dahil yok olur güçlendirme vermez.

Vadinin alameti: Dakika 9:50de baron alanında beliren bu yaratık katledilmediği sürece dakika 19:45 e kadar vadide kalır. Sırtında göz benzeri bir yapı mevcuttur. Bu nesneye her düz vuruş yapıldığında 1000-1500 arası gerçek hasar yaratığa verilir. Vurulduğu taktirde göz 5-6 saniyeliğine kapanır. Katledildiği taktirde hemen önüne bir göz düşürür. O göz biri onu yerden almadığı sürece belli bir süre orada kalır. Yanına gidilmediği sürece gözü yerden almanın herhangi bir başka yolu yoktur. Göz alındıktan sonra hızlı geri dönüş etkinleşir ve totem kısa süreliğine devre dışı kalıp yerine alamet geçer. Bu devre dışı kalır yaklaşık 2 veya 3 dakikadır. Kullanıldığı takdirde hiçliğin alameti kendi safımıza geçerek herhangi bir koridorda ilerlemeye başlar ve bir yapıya denk geldiğinde can bedeli karşılığı yapıya yüksek gerçek hasar verir. Can yüzdesi ne kadar fazlaysa yapıya verdiği hasar o kadar artar. Yaratık sırtındaki göze bir takım tarafından çağrıldığında da sahiptir. Kısa sürede imha edilmezse koridora yüksek hasar verir.

 Author: Sarper Sert / Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir