Yogada Surya Namaskar Serisi Hakkında 8 Bilgi.

Yogada Surya Namaskar Serisi Hakkında 8 Bilgi.

 

Güneşi selamlamak olarak bilinen surya namaskar 12 asanadan oluşmaktadır. Bu her bir asananın kendi içlerinde birbirinden faydalı zihinsel ve bedensel etkileri vardır. Yogaya ilk kez başlayanlar için başta zorlayıcı gibi görünse de zamanla asanaların tekrarlanmasıyla surya namaskar insanların vazgeçilmez sabah rutinlerinden biri haline gelmeye başlıyor. Bu birbirinden faydalı 8 surya namaskar aşamalarını inceleyelim.

1)Tadasana (Dağ Duruşu) : Surya Namaskarın ilk başlama asanalarından olan tadasana ve Türkçeye çevrilmiş haliyle dağ duruşu. Ayakların tam anlamıyla yere sağlam basması şekliyle tıpkı dağ gibi sağlam bir duruş sergilemekten gelmektedir. Bu pozisyonda ayaklarımızın tıpkı bir ağacın kökleri gibi yere kök salmasını hissetmek ve kendinizi hayata karşı sağlam ve dik bir şekilde durduğumuzu hissetmektir. Bu duruşun faydaları ; duruş bozukluklarını düzeltmek ve omurgalarımızı açmaktır. Ellerinizi göğüs hizasından birleştirerek nefesimizin derinliğine odaklanmaktır.

 

 2)Uttanasana (Öne Eğilme Duruşu) : Surya namaskarın bir diğer asanasıda uttanasana öne eğilme pozisyonudur. Yine bu harekette de amaç ayakların yere sağlam basmasını hissetmek , eğilmeyle sırttaki tüm omurgaları esnetmek , arka bacaktaki kasılmış kasları açmak , baş aşağı durmakla da kan akışının yönünü değiştirerek kalbin daha fazla kan pompalamasını sağlamaktır.

 

 3)Ardha Uttanasana (Öne Yarı Eğilme Duruşu) : Bu asanada amaç tüm bedenin birlikte ahenkle çalışması ve yine arka bacaklardaki kasları germe ve öne doğru eğilmeyle organlarımızın rahatlamasıdır. Aynı zamanda duruş bozukluklarının düzelmesinde fayda sağlar. Sindirim sisteminin hızlanmasına yardımcı olur. Yogaya yeni başlayanlar için oldukça zorlayıcı bir harekettir.

 

4)Ashwa Sanchalanasana (Öne Yarım Hamle) : Surya namaskarın bir diğer asanası olan ashwa sanchalanasana bir geçiş asanasıdır. Bir önceki bahsettiğimiz ardha uttanasana pozisyonundan diğer bir pozisyona rahat bir şekilde geçmemizi sağlar. Bu pozisyonda amaç bacakların esnemesine yarımcı olmak , kalçaları sıkılaştırmak , bedeninizin ve duruşunuzun sağlamlığını hissetmektir.

 

5)Chaturanga Dandasana (Sopa Duruşu) : Bu asanada amaç tüm vücut ağırlığının kollar üzerinde toplanması ve vücuttaki kolların gücünü hissetmek ve sağlamlaştırmaktır. Omuz ve sırt eklemlerinin açılmasında faydalı bir asanadır. Kalp üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Bu surya namaskar asanasında nefes alıp vermenin derinliğini hisseder ve mental açıdan da bir odaklanma hissi yaşarız.

 

6)Asthanga Namaskara (Astanga Selamlama Duruşu) : Bu asanada güneşi yerden selamlamış oluruz. Kalçanın vücuda oranla havada kalması sırt , bel ve kalçaların esnemesini ve aynı zamanda sıkılaşmasını sağlar. Bu asanada oldukça fazla enerji harcarız ve bu nedenle en çok kalori yakımı bu asanayı yaparken gerçekleştiririz.

 

 7)Bhujangasana (Kobra Duruşu) : Kobra duruşu olarak da bilinen bu Surya namaskar asanası tüm bedende sadece omuzdan yukarı kaldırılmasıyla yapılan bir pozisyondur. Yine sırt , bel ce kalçaların sıkılaşmasını sağlar. Aynı zamanda tüm gücün kollara verilmesiyle kol kaslarının da çalışmasını sağlar. İç organlarda rahatlama sağlar ve vücutta öne doğru bir uzama oluşturur.

 

8)Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Duruşu) : Adından dolayı çoğu insanın bildiği bir surya namaskar asanasıdır. Bu pozisyonda amaç tüm bedenin birbiriyle uyumlu bir şekilde ve aynı anda çalışmasıdır. Arka bacakların ve omurgaların esnemesini sağlar ve başın öne eğilmesiyle kan akışını hızlandırır. Tüm gücün kollar üzerine verilmesiyle kol kaslarının çalışmasını sağlar.

 

Yoganın temel taşı olarak bilinen surya namaskarın asanaları ve bu asanaların vücuttaki zihinsel ve fiziksel faydalarını inceledik. Güne mutlu , huzurlu , dinç ve sağlıklı bir şekilde başlamak istiyorsanız güneşi selamlama olarak bilinen surya namaskar aşamalarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Author: Fatmanur Türk

Hayatın acı gerçeklerinden kaçıp hayallerine sığınan bir yabancı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir