Yurtdışında Eğitim, İlk İstikamet JAPONYA

Üniversite insanın hayatında birbiri ardına kapılar açan yeri geldiğinde ise başka sulara yelken açması için odalar değiştirten bir ortam, farklı insanlar ve farklı yerler görmek için biçilmiş bir kaftan. Hayatı her daim her alanından tutup kovalamamız gerektiği gibi üniversitede de fırsatları kaçmasına izin vermeden yakalamalısınız. Hangi üniversitede ya da bölümde olursanız olun araştırdığınız takdirde bir değil birden fazla seçeneğiniz olduğunu göreceksiniz. Şimdi anlatacağım program mezun olmadan önce başvurulabilen bir Eğitim + Staj içerikli bir uygulama.

Vulcanus nedir?

Vulcanus, AB-Japon Sanayi İşbirliği Merkezi tarafından 1997 yılında oluşturulan ve Avrupa Birliği ve COSME**  öğrencileri için 1 haftalık oryantasyon ve 4 aylık yoğun bir Japonca dili eğitimi süreci ve anlaşmalı bir Japon şirketinde 8 aylık stajdan oluşan toplam 1 yıl süren bir program. Yurt dışında eğitim almak istiyor ya da kariyerinize nereden başlayacağınıza karar vermediyseniz henüz Japonya sizi bekliyor.

 

Japonya, Şanslı Kediler

Neden Vulcanus?

Endüstriyel bir amacı olan Vulcanus programında her sene yaklaşık 1000’e yakın başvurudan 40 katılımcı kabul ediliyor. Öğrencilere sahada profesyonel bir staj imkanı tanıyan bu program Japon dilini ve kültürünü de yakından tanımaları için uygun ortamlar vaat ediyor. Gelecek için güzel bir kariyer adımı atmak isteyenlere Japon iş dünyasıyla yakından bağlantılar kurmaları adına bu programa başvurmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum.

Nasıl başvurabilirim?

Yukarıda belirttiğim üzere Avrupa birliği ya da COSME üyesi olan bir ülkede okumanız gerekiyor. Türkiye COSME üyesi olduğu için ilk şartı sağlamış oluyorsunuz. Okuduğunuz üniversitenin mühendislik veya fen dallarından birinde en az üçüncü senenizde olmanız ikinci şart. Bilgisayar bilimleri, mühendislik bilimleri, makine mühendisliği, kimya, elektronik, biyoteknoloji, elektrik mühendisliği, fizik, telekomünikasyon, bilişim, nükleer enerji mühendisliği, inşaat mühendisliği, metal malzemeler, seramik, üretim sistemler vb. Alanlar da başvurunun 3. ve son şartı. İngilizce için iyi bir seviyede olmanız ön şart değil ama adaylar arasından öne geçirecek bir etmen olduğu inkar edilemez.

Bu şartları sağladıktan sonra CV’niz, üniversitenizin transkripti/not sistemi, motivasyon ve referans mektuplarınız ile birlikte bu adresteki başvuru formunu göndermeniz gerekiyor. 2019/2020 yılı için başvurular hala açık. 20 Ocak 2019’a kadar gerekli belgeleri tamamlayıp başvurunuzu yapmak için elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederim.

Hangi şirketlerde staj yapabilirim?

Başvurduğunuz şartlara ve seneye bağlı olarak değişebilmekle birlikte başlıca staj yapılabilen şirketler Hitachi, Panasonic, Sanyo, Toppan Printingi, Toyota, Komatsu Spring, Nissan, Yamatake Corporation ve Fujitsu Ltd.

Burs İmkanı var mı?

Son olarak Vulcanus programında her öğrenciye aylık giderlerini ve seyahat masraflarını karşılayabilecekleri, dil eğitimi ve oryantasyon programı dahil olmak üzere  1.900.000 Yen’lik bir burs imkanı sağlanıyor.

Hayat fırsatlarla dolu, cesur olun!

Yardımcı Linkler:

Vulcanus Resmi Sayfası

Türk bir katılımcının deneyimleri 

Gerekli  Belgeler

Sık Sorulan Sorular

Tanıtım Videosu (İngilizce)

Orijinal Afiş

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir