Yurtdışında Eğitim, İtalya’da Yaz Kampı

Kazanılan tecrübenin büyüğü küçüğü olmaz diyerek, İtalya’da bir yaz okulu fırsatı sunan ELINDER projesinden bahsedeceğim.

Avrupa Nükleer Yapılandırma ve Çevre İyileştirme Öğrenme Çalıştayı olarak çevirebileceğimiz ELINDER nükleer karşıtı bir eğitim programıdır.

ELINDER yoğun ve kompakt bir eğitim veren ve bir çok kalifikasyon sağlayan bir organizasyondur. Program içeriği olarak;

  • Nükleer alternatifi kaynakların tanıtımı ve genel bilgilendirme amaçlı 5 kapsamlı ders,
  • Nükleer geri çekilme ile alakalı daha derin ve ayrıntı konuların anlatıldığı 7 spesifik ders
  • Son olarak elektronik ortamda nükleer disipline dair öğrenmeyi tamamlayıcı kaynaklar sağlıyor.

ELINDER kimlere yöneliktir?

Mezuniyet öncesi döneme giren lisans öğrencileri bu programa alınacak adaylar arasında önceliklidir. Bununla birlikte kariyerini nükleer çekilme alanına yönlendirmek isteyen deneyimsiz ya da profesyonel çalışan bireylere açık bir programdır.

Avrupa Birliği’nde yayılması öngörülen bu çalışma için elini taşın altına koyacak, yüksek motivasyonlu, geleceğe yönelik hedefi olan aktivistler aranmakta.

Avrupa Ortak Araştırma Merkezi (JRC) tarafından koordine eldilen ELINDER projesi Avrupa üniversiteleriyle ortak işbirliği içinde ve endüstride nükleer alanında uzmanlaşmış enstitülerle partnerlik içindedir. İçerikteki derslere ek olarak, saha gezileri ve partneri olunan Avrupa ülkelerinde pratik çalışma alanı da vaat ediyor.

ISPRA kenti, İtalya

Konaklama ve Ulaşım

Avrupa Birliği Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Genel Müdürlüğü’nden alınarak aşağıda ayrıntısı yer alan ilana göre: Avrupa Birliği Komisyonu’nun uzmanlık kuruluşlarından olan Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (European Commision Joint Research Center-JRC), ELINDER (The European Learning Initiatives for Nuclear Decommissioning and Environmental Remediation) program çerçevesinde JRC’nin bulunduğu İtalya’nın Ispra kentinde 8-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında 5 günlük bir program olarak gerçekleşecektir.

Allan Doyle tarafından, Ispra

İaşe-ibate giderleri ile yolculuk masraflarının bir kısmı JRC tarafından karşılanacak yaz okulu için konaklama ve eğitim giderleri tamamen JRC tarafından karşılanacaktır.

Yaz Okulu, mühendislik, çevre, jeoloji, kimya, biyoloji gibi alanlarda eğitim görmekte olan lisans öğrencilerine yönelik olup, başvuracak öğrenciler arasından sadece 40 öğrenci yaz okuluna seçilecektir.

Son başvuru tarihi 30 Nisan 2019’dur. Yaz Okuluna ilişkin ayrıntılı bilgiyi ve başvuru formunu aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

Not: Başvuru formunda çok ayrıntılı bilgiler istenmemektedir. Öğrenci olduğunuza ilişkin öğrenci kartınızın fotokopisi ile birlikte  JRC görevlisi Ms Daniela Santopolo ‘nun sitede de bulabileceğiniz mailine atmanız yeterli olacaktır.

Başvuru Formu

Resmi ELINDER

Detaylı bilgi için burayı tıklayınız. (İngilizce)

Author: Kaan Yiğit Er

Yazıyorum, öyleyse varım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir